Ako sa naučiť anglické frázy
Publikované 18.09.2020 v 15:00 v kategórii Angličtina pre samoukov, prečítané: 105x
Čo sú to anglické frázy
Frázy predstavujú kratšie alebo dlhšie vety, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v bežnej medziľudskej konverzácii. Rozdeľujeme ich na viacero tematických okruhov, pričom každý okruh sa ďalej delí podľa špecifického zaradenia.
Je veľmi nepravdepodobné, že by ste si dokázali zapamätať úplne všetky existujúce anglické frázy, nakoľko ich množstvo je naozaj obrovské. Avšak pri vybraných témach vám ich ovládanie môže pomôcť aj v bežných každodenných situáciách, s ktorými sa určite stretnete v cudzej krajine.
Prečo je zvládnutie anglických fráz také dôležité
Dôležitosť fráz spočíva najmä v tom, že sa objavujú v rozhovoroch medzi anglicky hovoriacimi ľuďmi veľmi často. Používanie fráz je u Angličanov na dennom poriadku, preto len samostatná znalosť slovíčok či správnej gramatiky vám nemusí vždy umožniť úplné porozumenie.
Samotná frazeológia je pomerne náročná záležitosť. Poznáme totiž množstvo viet, ktoré nie je možné pretlmočiť doslovným prekladom a pri pátraní po ich význame vám znalosť jednotlivých slovíčok nebude veľmi nápomocná. Niektoré vetné anglické frázy je preto rozhodne nutné naučiť sa naspamäť, aby ste si zbytočne nekomplikovali situáciu s premýšľaním o doslovnom význame.
Osvojiť si aspoň základné frázy v angličtine sa javí ako absolútna nevyhnutnosť. Pokiaľ by ste sa ocitli v krajine, kde je anglický jazyk materinskou rečou, môžete si byť istý, že s týmito vetami prídete do kontaktu. Pritom môže ísť len o bežné „What´s up?“, ktoré Angličan vysloví niekoľko krát denne. Slovník či internetový prekladač vám ponúkne preklad v znení „Čo sa deje“? Takýto výklad by vás mohol značne zmiasť, nakoľko touto frázou rozhodne nie ste vyzvaní k odpovedi na otázku „Čo sa deje?“. Význam tejto vety sa skôr pohybuje niekde pri slovách „Ako sa máš? Čo porábaš? Čo ideš robiť?“
Jedná sa totiž skôr o súčasť slangovej reči, ktorú by ste určite mali do veľkej miery ovládať. Hoci je to len jeden z príkladov, v takomto zmysle by sa dalo pokračovať omnoho ďalej. Práve preto je pre vás nesmierne podstatné venovať frazeológii veľkú pozornosť.
Ako urobiť učenie vďaka anglickým frázam zábavnejšie
Veľmi jednoduchou formou sa môžete dostať na úroveň hravej formy učenia. Frázy nielen obohatia vašu celkovú slovnú zásobu, ale umožnia vám aj nacvičovať si, a neskôr aj naozaj zažívať skutočne rozhovory. Vyberte si niekoľko tematických oblastí, ktoré sú vám najbližšie a naučte sa vybrané frázy zo zvolených skupín.
Potom si môžete v kruhu známych, prípadne prostredníctvom internetu skúšať každú vetu používať pri konverzácii. Keď budete vidieť, že vám to ide a zažívate anglický jazyk na vlastnej koži, bude vás celé učenie baviť omnoho viac.
Takýto systém môžete zvoliť napríklad aj pri sledovaní obľúbeného seriálu. Vyhľadajte si ho v angličtine a opakujte po hercoch zaujímavé vety. Snažte sa napodobniť všetko presne – od slovíčok, cez intonáciu až po výrazy tváre a gestikuláciu. Hlavné je, aby ste si anglické frázy dookola opakovali a používali ich v každodennom živote.
Ako nám anglické frázy rozširujú gramatické zručnosti
Vďaka frázam sa naučíte vyslovovať celé a zmysluplné vety, a to je z gramatického hľadiska kľúčové. Zároveň si obohacujete slovnú zásobu a učíte sa pomocou nich vyjadriť, alebo pochopiť celú pointu rozhovoru. To je základ angličtiny pre samoukov.
V tejto oblasti narazíte aj na pojem frázové slovesá. Jedná sa o slovné spojenia, ktoré sa skladajú z jedného plnovýznamového slovesa v kombinácii s predložkou alebo príslovkou. Rovnako ako pri frázových vetách, ani tieto slovesá nie je možné vždy preložiť doslovne. Ich význam sa musíte naučiť naspamäť. Do tejto kategórie môžeme zaradiť slovesá ako napríklad „turn on“ (zapnúť), alebo „turn off“ (vypnúť). No aj takéto výrazy môžu mať viacero významov, preto len dosadenie do vedy vám ukáže ich skutočný zmysel.
Je veľmi dôležité, aby ste sa v tomto smere stále zdokonaľovali, pretože anglicky hovoriaci ľudia používajú takéto pojmy s veľkou obľubou a možno majú v istom zmysle aj trochu prednosť pred dokonale zvládnutou gramatikou.
Ako na frázy v angličtine nadväzuje čítanie kníh
Vďaka čítaniu sa dokážete naučiť veľké množstvo slov, pričom si precvičíte aj pojmy, ktoré už ovládate. Všetky nové výrazy tu máte zasadené v širšom kontexte, čím sa naučíte aj domýšľať si význam nových slov. Je však vždy omnoho účinnejšie spoliehať sa na slovník, ktorý by ste mali mať vždy po ruke.
V podstate sa to príliš nelíši od sledovania filmov či seriálov, avšak knižka vám otvorí brány do ďalších možností. Umožní vám študovať si vety pomaly a postupne, pričom ich vidíte pred sebou napísané čierne na bielom. Štúdie dokazujú, že práve vtedy si viete niečo omnoho lepšie zapamätať, ak si to čítate očami a zároveň nahlas vyslovujete.
Pri každej novej vete sa zastavte a premýšľajte o nej. Nové frázy sa učte pochopiť v súvislosti s celým obsahom, aby ste ich následne vedeli použiť aj počas komunikácie. Čítajte najprv jednoduché a krátke vydania, neskôr pokračujte na náročnejšie a dlhšie knihy. Takýmto štýlom si budete osvojovať nové znalosti s väčšou sebaistotou a zároveň si nebudete zbytočne preťažovať myseľ.
Záver
Na prvý pohľad
môžu byť pre vás anglické frázy španielskou dolinou. Avšak pokiaľ si učenie
systematicky rozdelíte podľa okruhov, do ktorých tieto vety zaraďujeme, pôjde
vám to omnoho ľahšie. Neskôr aj sami zistíte, že niektoré výrazy sa objavujú v
anglických konverzáciách skutočne veľmi často, takže ich vnímanie sa pre vás
časom stane automatické.